Блог

Ориз тавка со маслинки

Мора да пробате...


1.Копаните се варат околу 1 ипол час и се става 1м.л сол во водата.

2.Се запржува на масло исецканиот кромидот малку па се додава исецканата пиперката и маслинките, потоа се додава оризот, 1м.л сол, 1м.л вегета и мелениот црн бибер(сето тоа убаво се запржува).
3.Се префрлаат во тава оризот и копаните и се додаваат 3 чаши(од 250м.л) вода(топла) во која беа варени копаните.
4.Се пече на …Инспирирано од: moirecepti.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -