Блог

Брз црно бел колач – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одличен изглед, фантастичен вкус…

Состојки за црн дел:

  • 400 мл млеко
  • 8 гр желатин
  • 180 гр Нутела

Состојки за бел дел:

  • 400 мл млеко
  • 8 гр желатин
  • 180 гр кондензирано млеко

Начин на подготовка:

  1. Во млекото додадете го желатинот и убаво измешајте, па ставете на шпорет. Загрејте кратко и додадете Нутела. Гответе додека состојките не се соединат, а потоа истурете во овален огноотпорен сад. Прво изладете го малку на собна температура, па ставете го во фрижидер половина час.
  2. Белиот фил се прави исто како и црниот фил, само што во млекото се додава желатин и кондензирано млеко. Гответе уште една минута откако ќе зоврие. Прелијте преку црната смеса и повторно ставете во фрижидер на половина час.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -