Блог

Појадок

Урнебес бомбици

Класика..... 1.Се соединуваат состојките, се меша убаво и се става во фрижидер во кутија со капак неколку часа,3-4, за да се спојат вкусовите....

Јафа – Кекс – Moirecepti

Овој сочен кекс е идеален за љубителите на јафа вкусот. Наведените состојки се за тавче со димензии 20х30цм, и во тој случај врз...

Зимско макало

1. Се варат сувите пиперки заедно со компирите моколу 25мин. Се оставаат во врелата вода да омекнат пиперките ,а компирите се вадат да...

Детски ножиња

1.Маргаринот, јајцето и шеќерот во прав се матат. 2.Потоа се додава брашното и се меси, се расукува и се прават форми со калап....

Ванилици

Ванилици - безвременски, колачиња кои се топат во уста, колачиња кои навраќаат во детство и будат убави спомени...)))) 1.Од сите наведени состојки се замесува...

Проја со кисели краставички – Moirecepti

Во длабок сад ги ставаме јајцата. Матиме со жица за матење. Ги додаваме јогуртот, киселата вода и малиновото масло. Промешуваме. Киселите краставички и...

Домашен чипс

Се лупат компирите и се сечат на тенки тркалца. Се ставаат во студена вода да стојат 30мин.Потоа се плакнат со вода и се...

Плазма колач – Moirecepti

Во длабок сад се става мелената плазма(јас ставив пола мелена, пола кршена).Потоа се додаваат сите преостанати состојки и се прави салама. Се остава...

Веге лазања со сос од печурки и леќа (посно)

1. Подгответе ги сите состојки • Тиквичките и модрите патлиџани исечкајте ги на што е можно потенки парчиња, посолете ги и оставете ги да...

Тестенини во слатко кисел сос со ракчиња

Ракчињата свежи ги бришам со кујнска хартија и ги запржувам во масло.Пржам убаво да заруменат и да ја сменат својата големина и боја.Додавам...
- Advertisement -

Мора да пробате...