Блог

Вечера

Лесен ролат со јаболка – Moirecepti

1. Излупете ги јаболката, пресечете ги на половина или четвртинки и потоа исечкајте ги на тенки ливчиња од околу 2 мм.Измешајте ги во...

Топено сирење на мој начин

Секогаш кога ќе ни се пријаде топено сирење си правиме во истиот момент и обично со тоа што имаме и дома нормално тоа...

Бротчиња – тесто за пица

Кој може да им оддолее....)))) 1.Во просеаното брашно се активира квасецот со малку шеќер и топла вода, да запени, па се додаваат останатите состојки...

Ориз тавка со маслинки

1.Копаните се варат околу 1 ипол час и се става 1м.л сол во водата. 2.Се запржува на масло исецканиот кромидот малку па се додава...

Гурабии со орев – Moirecepti

1. Од сите состојки се замесува тесто.Се остава да одмори и потоа се сучи кора со дебелина од 5мм.Со чашка ракиена се вадат...

Новогодишни колачи

1.Маргаринот, јајцето и шеќерот во прав се матат. 2.Потоа се додава брашното и се меси, се расукува и се прават форми со калапи....

Куглоф

1.Јајцата ги матиме пенесто со постепено додавање на шеќерот и ванилата, потоа ѓи додаваме останатите состојќи(освен какаото и брашното). 2.Брашното се додава на...

Ќофте во сос – Moirecepti

1. Кромидот ,лукот и јајцето се блендираат да дојде една хомогена смеса. Потоа во него се додава меленото месо и сите други состојки...

Зачинет јачмен со пилешко

На почеток за подготовка на овој убав ручек е потребно копаните да ги отворите ако не се, и да ја извадите кожата од...

Ликер од мушмули – Moirecepti

1. Се меша шеќерот во водката да се стопи. За тоа можи малку да се замлачи вотката, но јас не го сторив тоа...
- Advertisement -

Мора да пробате...