Блог

Баунти колачиња – еве како да и направите сами – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Баунти колачиња – еве како да и направите сами.

Состојки:

  • 400 гр кокос
  • 150 гр шеќер во прав
  • 100 гр млеко во прав
  • 400 гр кондензирано млеко
  • 200 гр млечно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад соединете кокосово брашно, шеќер во прав, кондензирано млеко и млеко во прав, па замесете како тесто до глатка смеса. Оставете во фрижидер на половина час.
  2. Од изладеното тесто обликувајте колачи.
  3. Растопете чоколадо на пареа и секое колаче потопете го во чоколадото.
  4. Колачите редете ги во посебен плех и оставете ги во фрижидер на еден час.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладоледИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -