Блог

Необични палачинки од компири – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусни палачинки на малку поинаков начин…

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 200 гр брашно
 • 200 мл млеко
 • 100 мл кисела вода
 • 2 јајца
 • 250 гр салама
 • 2 чешниња лук
 • сол
 • бибер
 • магдонос
 • маслиново масло
 • 1 лажица мешавина сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги, изрендајте ги и исцедете ги. Додајте брашно, млеко и салама исечкана на резанки. Во тоа измешајте разматени јајца, малку сол, бибер, сечкан магдонос, изгмечен лук и зачин. На крај додајте кисела вода.
 2. Во тава загрејте малку маслиново масло и рамномерно во облик на палачинки распоредете ја подготвената смеса. Печете од двете страни додека не добие златножолта боја. Палачинките од компири послужете ги со салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -