Блог

Гурмански плескавици со кашкавал – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Кашкавалот е рамномерно распореден што секој залак го претвара во сочно, гурманско искуство.

Состојки:

 • 400 гр мелено месо
 • 200 гр кашкавал исечкан на коцки
 • 2 јајца
 • 2 лажици презла
 • 2 главици рендан кромид
 • 3 чешниња рендан лук
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Добро замесете го месото со коцки кашкавал, јајца, рендан кромид и лук, сол, бибер и пипер.
 2. Месото за плескавици соединете го. Оставете ја измешаната маса да отстои барем 15 минути. потоа со влажни раце правете плескавици, секоја извалкајте ја во презла и пржете на врело масло. Сервирајте со зеленчук и сезонска салата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -