Блог

Поховани макарони со сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ова јадење звучи интересно и малку необично – макарони во облик на плескавица со сирење и црвена пиперка во крцкава обвивка. Можете да додадете и шунка или некоја друга состојка…

Состојки:

 • 250 гр макарони
 • 1 лажица павлака
 • 100 гр сирење
 • 1 црвена пиперка
 • 1 морков
 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • 100 гр презла
 • масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Макароните згответе ги во солена вода и не ги измивајте, додајте павлака, сирење, сечкана обварена пиперка и морков. Посолете по вкус и разлејте во тепсија. Оставете во фрижидер околу 2 часа, а потоа исечкајте на коцки.
 2. Јајцата разматете ги. Коцките макарони извалкајте ги во брашно, јајца и презла и пржете во тава на врело масло да поруменат од двете страни. Вадете со решетка на салфета да ја впие маснотијата.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -