Блог

Еве како да направите домашно сирење од млеко, павлака и јајца – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Еве како да направите домашно сирење од млеко, павлака и јајца.

Состојки:

  • 1 литар млеко
  • 1/2 лажичка сол
  • 3 јајца
  • 200 гр кисела павлака

Начин на подготовка:

  1. Посолете го млекото и убаво измешајте, па оставете да зоврие. Јајцата изматете ги со павлаката, па додајте ги во млекото. Намалете ја температурата на средна и гответе околу 5 минути. Ставете цедалка на чинија, преку газа и прелијте го сирењето. 
  2. Притиснете со шпатула да се исцеди водата, а потоа затворете ја газата. На чинија ставете сад со шупливо дно и ставете го сирењето со газа. Добро притиснете го и ставете го во фрижидер 4-5 часа.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -