Блог

Чоколадни колачи за 10 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Не морате да бидете искусни во кујна за да ги направите овие вкусни колачи.

Состојки:

  • 350 гр бисквити
  • 200 мл млеко
  • 90 гр путер
  • 3 лажици какао во прав
  • 50 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Млекото и путерот ставете ги во тенџере и растопете. Оставете да се излади. Сомелените кекси измешајте ги со какао, па додајте изладен путер. Добро соединете. Префрлете ја смесата на хартија за печење, свиткајте, па оставете во фрижидер 2-3 часа. Исечкајте парчиња, врвовите потопете ги во растопено чоколадо и редете на тацна.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО рецептот на „Емилина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -