Блог

Брза торта со јагоди – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Еве како лесно и брзо да направите вкусен десерт за целото семејство.

Состојки за бисквит:

 • 2 белки
 • 2 лажици шеќер
 • 2 жолчки
 • 2,5 лажици брашно
 • 2-3 лажици млеко

Состојки за фил:

 • 100 гр растопено бело чоколадо
 • 3 жолчки
 • 50 гр шеќер
 • 250 мл млеко
 • 1 кесичка желатин

Останати состојки:

Начин на подготовка:

 1. За бисквит: Разматете белки, па додајте шеќер, жолчки и брашно. После секое додавање матете, освен после брашното, тогаш лесно измешајте. Ставете во калап обложен со хартија за печење и печете на 180 степени 8 минути. Врелиот бисквит прелијте го со ладно млеко. 
 2. За фил: Разматете жолчки со шеќер, па додајте млеко. Гответе додека не згусне смесата. Во неа додајте растопено бело чоколадо и активиран желатин. Убаво соединете. Наредете јагоди, па ставете фил. По желба додајте јагоди и во средина на филот. Оставете да се излади. Декорирајте по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -