Блог

Посни палачинки – меки и вкусни – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Уживајте во омилениот десерт во деновите на пост.

Состојки:

  • 1 л топла вода
  • 500 гр брашно
  • 1,5 лажица шеќер
  • 8 лажици масло
  • 1,5 лажичка прашок за печиво
  • 1,5 лажичка сода бикарбона
  • 2 прстофати сол

Начин на подготовка:

  1. Во брашното измешајте состојки па додајте вода. Се измешајте рачно со жица за матење и печете во тефлонска тава. Пред печењето на секоја палачинка ставете капка-две масло.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -