Блог

Еве како да направите пире од тиквици – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Рецепт за пире од тиквици.

Состојки:

  • 800 гр тиквици
  • 50 гр путер
  • 50 гр кисела павлака Пекабела
  • 80 гр пармезан
  • 1 чешне лук
  • сол
  • зачин

Начин на подготовка:

  1. Исчистете и исечкајте тиквици на парчиња, па ставете ги во тенџере да се готват. Додајте сол и ситно сечкан лук. Потоа процедете ја водата од тиквиците, додајте кисела павлака, пармезан, путер, зачин и разматете со миксер да добиете компактна смеса. Пирето послужете го топло, како прилог со главното јадење.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -