Блог

Ролат од пилешко со печурки и сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одлична комбинација од пилешко и печурки…

Состојки:

 • 1 цело пиле
 • 200 гр свежи шампињони
 • 100 гр тврдо сирење
 • 1 поголема главица кромид
 • 3 лажици сув зачин
 • малку бибер
 • 1 лажица црвен пипер
 • малку масло
 • конец за врзување

Начин на подготовка:

 1. Издинстајте го кромидот со шампињоните на малку масло, и зачинете. Месото одвојте го од коски. 
 2. Истанченото месо зачинете го со сув зачин, бибер и пипер. 
 3. На целата површино ставете динстани шампињони и од горе наредете листови сирење. 
 4. Внимателно свиткајте, врзете со конец, ставете во тепсија и прелијте со малку вода и масло. 
 5. Печете околу 2 часа на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -