Блог

Протеински колачи – брзи и неодоливи – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Доколку внимавате на исхрана, а сакате слатки, ова е колач за вас.

Состојки:

 • вода
 • 100 гр црно чоколадо
 • 125 гр путер
 • кора од лимон
 • екстракт од ванила
 • 2 јајца
 • 30 гр какао
 • засладувач
 • 150 гр бадемово брашно
 • 50 гр ореви и лешници

Начин на подготовка:

 1. Растопете на пареа путер и чоколадо, додајте кора од лимон и екстракт од ванила. Разматете во посебен сад јајца, додајте какао, засладувач по желба. 
 2. Ставете растопено чоколадо во садот со јајца, додајте бадемово брашно, ставете ја масата во намастен плех. Преку додајте издробени лешници или ореви. Печете 15 минути на 180 степени.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -