Блог

Брза и едноставна подготовка – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Равани колач повкусен од баклава. Брза и едноставна подготовка.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 250 гр шеќер
 • 250 гр јогурт
 • 100 гр путер
 • 50 мл масло
 • 1 прашок за пециво
 • 400 гр брашно

Состојки за сируп:

 • 700 гр шеќер
 • 500 мл вода
 • 2 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се матат со шеќер, јогурт, масло и стопен путер.

   

 2. Додадете прашок за пециво и брашно и повторно вклучете го миксерот.

   

 3. Тавата премачкајте ја со масло, ставете го тестото и печете во загреана рерна на 180°C 35-40 минути.

   

 4. Состојките за сирупот се готват 15 минути на средна температура.

   

 5. Оладениот колач прелијте го со млак сируп, па послужете.

Повеќе на Готви.мк:

Кременадли во слатко-солен сос: Брза подготовка за месо кое се топи во уста

Чоколадни мафини – спремни за миг!

Уштипци од 3 состојки без квасец: Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен

Колач со малини и јогурт – супер комбинација!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -