Блог

Пита со мелено месо без кори – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брза, вкусна и сочна пита од мелено месо без кори. Морате да ја пробате!

Состојки:

 • 450 гр мелено месо
 • 1 лажица маслиново масло
 • 1 кромид
 • 8 јајца
 • 60 мл густа павлака за готвење
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • сол и црн пипер
 • 170 гр чедар сирење
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете го месото и кромидот. Додадете сол, бибер и лук во прав. Изрендајте го чедарот и додајте половина преку месото.
 2. Во еден сад скршете ги јајцата и изматете ги со павлаката, па ставете ги во тавче.Одозгора ставете го преостанатиот чедар. Префрлете ја тавата во рерна и печете 20 минути на 175 степени. Кога ќе биде готово, посипете со свеж магдонос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -