Блог

Ролни со сирење – меки како пена – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ролни со сирење – меки како пена.

Состојки:

 • 500-600 гр брашно
 • 300 мл млака вода
 • 50 гр млеко во прав
 • 150 гр тврдо сирење
 • 3 лажици мелени ореви
 • 50 гр маргарин
 • 1 јајце + 1 жолчка
 • 15 гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • семки за посипување
 • крупна сол
 • ким

Начин на подготовка:

 1. Ставете млака вода во млекото во прав, додајте шеќер, јајце и квасец и сè добро разматете со жица.
 2. Додавајте брашно и сол и добро обработете да добиете меко глатко тесто.
 3. Покријте го со фолија и крпа да одмори околу 30 минути двојно да се зголеми. Ставете на побрашнета маса и развлечете на околу половина см.
 4. Исечете на правоаголници и полнете ги со сирење или ореви, свиткајте и редете ги во намастен плех. Покријте и оставете ги малку да надојдат.
 5. Премачкајте ги со жолка и посипете ги со семки и крупна сол и ким. Печете на 190 степени околу 25 минути убаво да поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела тортаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -