Блог

Брз и неодолив десерт! – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брз и неодолив десерт!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 50 гр какао во прав
 • 150 гр брашно
 • малку сол
 • 1 мала лажица прашок за печиво
 • 70 гр шеќер
 • 6 мали лажици кокосово или билно масло
 • 50 мл млеко по избор
 • 1/2 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сувите состојки. Потоа додајте течни и сè добро измешајте.
 2. Смесата ставете ја во помал калап за торта и печете 20 минути во рерна на 180 степени.
 3. Декорирајте по желба со чоколадна глазура или шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -