Блог

Компир подготвен по турски рецепт – запечен со јоугрт и зачини – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусот на освежувачки јогурт и пикантни зачини ќе ве остават без текст.

Состојки:

  • 4-5 компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици густ јогурт
  • 1 лажичка сол
  • 1/4 лажичка бибер или лута пиперка
  • 1/2 лажичка мента
  • 1/2 лажичка темјан

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги компирите, исечете ги на парчиња и прелијте ги со јогурт измешан со зачини.
  2. Печете во плех обложен со хартија за печење, околу 40 минути на температура од 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -