Блог

Колачиња срциња – брзи, едноставни, неодоливи… – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Чоколадните колачиња се совршени за завршување на секој оброк.

Состојки:

  • 200 гр мелени ореви
  • 150 гр шеќер во прав
  • 100 гр мелени бисквити
  • 100 гр рендано чоколадо
  • 100 гр маргарин
  • малку рум
  • малку чоколадо (за глазура)

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки и со раце замесете тесто со малку рум. Работната површина посипете ја со шеќер и растегнете кора.
  2. Со калапи вадете срциња. Оставете ги малку да се исушат, па секое колаче прелијте го со глазура од чоколадо и украсете го по желба.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладоледИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -