Блог

Едноставна и брза торта со алва – за 10 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Едноставна и брза торта со алва.

Состојки:

  • 250 гр алва
  • 250 гр шлаг
  • 100 мл кисела вода
  • 250 гр бисквити
  • 50 гр шлаг за декорација
  • црно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Со кисела вода разматете шлаг, а бисквитите сомелете ги, па измешајте ги со шлагот и алвата.
  2. Сè убаво наредете во калап, обликувајќи торта, а потоа украсете ја по желба, а наш предлог е шлаг и рендано црно чопколадо или ореви.
  3. Тортата оставете ја во фрижидер добро да стегне, а потоа послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -