Блог

Вкусно јадење на лажица – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен ручек за целото семејство!

Состојки:

 • 250-300 гр мелено месо (мешано свинско и јунешко)
 • 1/2 кг компири
 • 1 главица кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 1 помал домат
 • масло
 • сол
 • бибер
 • 1-2 чешниња лук
 • 1 морков
 • магдонос
 • ловоров лист
 • 1 лажичка брашно
 • мелена пипер

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте сол, мелен бибер и пипер. Лукот издробете го во чинија па додајте две лажици вода и добро измешајте и процедете. Течноста ставете ја во меленото месо и сè добро изедначете. Направете ќофтиња.
 2. На масло пропржете ситно сечкан кромид и сечкана пиперка па додајте сечкан и излупен домат и него малку издинстајте го па додајте пипер и компири.
 3. На крај додајте ќофтиња. Налијте вода и гответе околу 50 минути. На крај додајте брашно измешано со малку вода.
 4. Посолете и додајте малку зачин. Оставете уште малку да врие. Исечкајте на крај магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -