Блог

Освежувачки колач кој брзо и лесно се подготвува – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Мини чизкејк со џем. Освежувачки колач кој брзо и лесно се подготвува.

Состојки:

 • 100 гр мелени бисквити
 • 40 гр путер
 • 125 гр крем сирење
 • 70 мл јогурт
 • 2 лажички ванилин шеќер
 • 2 лажици сок од лимон
 • џем по ваш избор

Начин на подготовка:

 1. Измешајте го мелениот бисквит и растопениот путер и добро соединете ја смесата. Во калапот за мафини ставете хартиени корпи, а потоа притиснете во секоја смеса со бисквити.

   

 2. Изматете крем сирење со јогурт, ванилин шеќер и сок од лимон, па ставете во корпичките. Ставете во замрзнувач 15 минути, а потоа преку ставете џем.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -