Блог

Вкусна супа од грашок – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брза и вкусна супа од грашок.

Состојки:

 • 1 главица лук
 • 3-4 раце грашок
 • 2-3 моркови
 • малку корен целер
 • магдонос
 • 1 компир
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • зачин
 • вода

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете го кромидот. Кога ќе омекне, додадете грашок и сечкани моркови. Додадете корен од целер, магдонос и сечкани компири. Залијте со вода и варете додека зеленчукот не омекне.

   

 2. На крај додадете ги зачините. Вкусете, посолете по потреба и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -