Блог

Рецепт за највкусните вафли – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ова е највкусната варијанта на бабини вафли, веднаш запишете го рецептот!

Состојки:

 • 1 коцка квасец
 • 1 коцка путер
 • 1 јајце
 • 200 мл јогурт
 • шеќер
 • 3 мали шолји брашно
 • кора од лимон
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете квасец во малку вода и додајте јајце, растопен путер, јогурт, кора од лимон, сол и брашно и замесете меко тесто.
 2. Оставете да одмори. Вклучете го апаратот за колачи, па со раце вадете мали топчиња и притиснете ги со дланка.
 3. Во чинија ставете малку шеќер па извалкајте је ги колачите од едната и другата страна и печете ги во апарат за вафли додека не поруменат.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 



Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -