Блог

Совршена чорба од домати – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Домашна чорба од домати.

Состојки:

 • 300 мл варени домати
 • 1 мала главица кромид
 • 1 поголем морков
 • 1 зелена пиперка
 • магдонос
 • 1 лажица брашно
 • 1 јајце
 • сол
 • зачин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете половина рендан морков, останатата половина исечкајте ја ситно, додајте ситно сечкан кромид и остатокот од морковот и сè убаво издинстајте.
 2. Додајте варени домати и налијте 1 л вода. Додајте и зелена пиперка. Гответе околу 30 минути.
 3. Скршете едно јајце, разматете со вилушка па во него додајте 1 полна лажица брашно и 1 лажица масло. Сè убаво изедначете и полека ставете во чорбата.
 4. Додајте 1/2 лажичка шеќер по желба. Гответе околу 5-6 минути, додајте ситно сечкан магдонос, сол и малку зачин по желба. Чорбата е готова за сервирање.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -