Блог

Пилешко филе со сланина – брз и вкусен ручек – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ова пикантно и вкусно јадење се подготвува многу едноставно и брзо…

Состојки:

  • 4 лажички лук во прав
  • 4 парчиња пилешко филе
  • 4 поголеми парчиња сланина или 8 помали
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Лукот во прав посипете го по пилешкото месо и посолете и побиберете по вкус. Преку пилешкото ставете гранче рузмарин, па прекријте со сланина. Свиткајте ролни и прицврстете ги со чепкалки.
  2. Пилешкото печете го во тава или на скара околу 8 минути од секоја страна или додека месото убаво не се испече.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -