Блог

Гурманска мусака со сланина и сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Гурманска мусака со сланина и сирење.

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 4 моркови
 • 1/2 коцка за супа
 • 3 јајца
 • 2 дл павлака за готвење
 • 100 гр рендано трапист сирење
 • 100 гр сланина Пекабеско
 • сол
 • бибер
 • малку путер или масло за намастување

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги компирите и морковите на кругови. Гответе ги 15 минути во вода во која сте ставиле половина коцка супа.
 2. Загрејте ја рерната на 200 степени. Разматете јајца, павлака, трапист, малку сол и бибер.
 3. Во плех редете половина од зготвениот зеленчук, малку посолете, па прелијте со половина разматен сос од јајца, павлака и трапист.
 4. Повторете и прелијте со сос и од горе ставете парчиња сланина.
 5. Печете околу 40 минути.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -