Блог

Сочни пилешки плескавици – брз и едноставен рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзо се прават и одлични се за секаква прилика!

Состојки:

 • 1/2 кгр пилешко бело месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 парчиња леб
 • 2 дл млеко
 • сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Белото месо, кромидот и лукот сомелете ги.
 2. Во сад ставете млеко, додајте 3 парчиња леб, измешајте, па соединете со месото. 
 3. Правете плескавици и секоја од горе премачкајте ја со малку масло. 
 4. Ставете во намастена тепсија и печете на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -