Блог

Динстани шампињони по оригинален рецепт (Видео) – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен прилог од печурки.

Состојки:

 • 300 гр шампињони
 • 1 главица кромид
 • зачин
 • оригано
 • мелен бибер
 • магдонос
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица павлака (може и повеќе)
 • 1 зелена пиперка
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги шампињоните и исчистете ги. Кромидот исечете го ситно па пропржете го на масло, додајте сечкана пиперка па и неа пропржете ја, потоа додајте шампињони ставете малку вода па динстајте околу 15 минути за водата да испари, додајте ситно сечкан лук, зачин, бибер и оригано. Уште малку динстајте.
 2. Исклучете и додајте павлака по желба. Измешајте и послужете топло.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -