Блог

Еве како да ги направите најкремастите макарони со сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Еве како да ги направите најкремастите макарони – вкусен рецепт.

Состојки:

  • 900 мл млеко
  • 400 гр макарони
  • 200 гр чедар сирење
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. На оган ставете млеко, додајте сол и оставете да зоврие. Кога ќе почне да врие, намалете ја температурата па додајте макарони. Прво ќе биде доста водено, но како што ќе минува времето, течност ќе има се помалку и на крај макароните речиси целосно ќе ја впијат.
  2. Во сварените макарони, додека се топли, додајте изрендано сирење и мешајте додека не се растопи. Ќе видите како се растегнува во ситни ленти. Пробајте, па по вкус додајте уште малку сол.

Послужете топло и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -