Блог

Ролни со сирење и шунка – совршени за доручек или вечера (ВИДЕО) – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ролни со сирење и шунка – совршени за доручек или вечера.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 150 мл млеко
 • 3 јајца
 • 100 гр презла
 • 10 гр квасец
 • сол
 • 150 гр шункарица
 • 150 гр сирење
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Замесете глатко тесто, додајте едно јајце, млеко, брашно и сол. Оставете да нарасне, па развлечете тенка кора и поделете ја на правоаголници.
 2. Во секој правоаголник ставете по лист шункарица и малку сирење во кое сте додале 1 жолчка. Свиткајте ги малку страните и свиткајте во ролна.
 3. Остатокот од јајцата разматете го, посолете, па секоја ролна провлечете ја низ јајца, па извалкајте ја во презла и тоа повторете го. Наредете во послужавник, а потоа пржете во масло и пржените ролни вадете ги на хартиена салфета да се исцедат од вишокот маснотии.
 4. Послужете со омилениот сос и уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -