Блог

Тирамису колач за 20 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брз и вкусен десерт…

Состојки:

  • 5 жолчки
  • 150 гр шеќер во прав
  • 500 гр маскарпоне
  • 0,3 дл амарето
  • 1 шолја кафе
  • 1 пакување пишкоти
  • 2 лажици какао за посипување

Начин на подготовка:

  1. Жолчките добро измиксајте ги со шеќер, додајте маскарпоне и соединете ја смесата.
  2. Пишкотите потопете ги во мешавина од кафе и амарето.
  3. Наредете ред пишкоти, ред крем, ред пишкоти, ред крем… додека не го потрошите материјалот. Посипете со какао.

Уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -