Блог

Само измешајте и испечете – брз колач со мак – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Едноставна, а многу вкусна варијанта од популарниот десерт…

Состојки:

  • 2 чаши јогурт
  • 2 чаши брашно
  • 2 чаши шеќер
  • 1 чаша гриз
  • 1 чаша масло
  • 1 прашок за печиво
  • 5 лажици мак

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро измешајте ги со лажица и ставете ги во намастена и побрашнета тепсија.
  2. Печете на 180 степени додека колачот не порумени.
  3. Кога ќе се излади додајте чоколадна глазура по желба или само посипете со шеќер во прав.

Уживајте!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -