Блог

Ликер од сливи – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Сливите се многу вкусно овошје, а од нив може да се направат вкусни напитоци. Ликерот од сливи е еден од највкусните.

Состојки:

  • 750 гр сливи без коски
  • 1 каранфилче
  • 1 стапче цимет
  • 500 мл вода
  • 350 гр шеќер
  • 20 гр ванилин шеќер
  • 1/2 шише бел рум (350-400 мл)
  • 1/2 шише вотка (350-400 мл)

Начин на подготовка:

  1. Сливите со каранфилче, цимет и вода згответе ги и оставете ги да вријат уште 20 минути. Процедете. Додајте шеќер и ванилин шеќер. Оставете да отстои 10 часа.
  2. Додајте рум и вотка и оставете да стои 2 недели.

Послужете и уживајте!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -