Блог

Торта бел ангел – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен и кремаст десерт кој не се пече!

Состојки:

 • 1,3 л млеко
 • 300 гр бело чоколадо
 • 300 гр крем шлаг
 • 1 пакување кори за розен торта
 • 3 пудинга од ванила
 • 1 маргарин 250 гр
 • 3-4 лажици шеќер
 • 400 мл кисела вода
 • бели трошки за декорација

Начин на подготовка:

 1. Млекото ставете го да зоврие, додајте бело чоколадо и 3 пудинга. Изладете и со миксер разматете маргарин.
 2. Посебно разматете шлаг со кисела вода.
 3. Намачкајте кора прво со крем, па со шлаг и така додека не ги потрошите сите кори. На крај целата торта премачкајте ја со шлаг.
 4. Оставете ја да отстои во фрижидер. Најдобро е да се консумира наредниот ден.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Практична жена“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -