Блог

Совршени чоколадни топчииња – готови за миг – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзи чоколадни колачиња.

Состојки:

 • 200 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 125 гр маргарин
 • 50 гр мелени ореви
 • 50 гр кокосово брашно
 • 250 гр мелени бисквити
 • 250 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр желе бонбони
 • 100 гр суво грозје
 • 4 лажици шеќер за посипување

Начин на подготовка:

 1. Шеќерот и водата згответе ги и оставете ги да вријат минута, па тргнете од оган. Додајте маргарин и чоколадо да се растопат. Постепено додајте бисквити, ореви и кокосово брашно. Добро измешајте. Ситно исечкајте желе, а сувото грозје натопете го со вода и исцедете го па додајте го во масата.
 2. Правете бомбици, во средина на секое топче ставете желе па извалкајте ги во шеќер и ставете ги во хартиени корпички.

Уживајте!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -