Блог

Вкусна чамец пита за вечера – готова за 25 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одлична идеја за вечера.

Состојки:

  • 1 пакување готови кори
  • 500 гр ситно сирење
  • 2 јајца
  • 1 чаша масло
  • 1 чаша млеко или јогурт
  • 1 чаша кисела вода

Начин на подготовка:

  1. Корите пресечете ги по дијагонала. Секој триаголник кој сте го добиле соберете го како хармоника, па стиснете во средина и спојте ги краевите, како што е прикажано во видеото. Во средина ставете лажичка сирење, а потоа свиткајте. 
  2. Наредете пити во намастена тепсија. Разматете јајца, млеко/јогурт, масло и кисела вода. Додајте прстофат сол и прелијте преку питите. Печете 20-25 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Брзи рецепти“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -