Блог

Брза пита со сирење и блитва – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Едноставна подготовка, фантастичен вкус!

Состојки:

 • 350 гр блитва
 • 1 помал праз
 • 1 млад кромид
 • 150 гр кашкавал
 • 4 лажици кисела павлака
 • 150 гр сирење
 • 4 јајца
 • прашок за печиво
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици брашно
 • масло
 • бибер
 • сол
 • зачин
 • лук во гранули

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид и испржете го со малку масло, потоа додајте блитва и продолжете со пржење. Зачинете по вкус. Додајте сирење и кашкавал па соединете.
 2. Посипете со прашок за печиво, разматете, додајте павлака и брашно и продолжете со матење. На крај додајте млеко и разматени јајца, па измешајте. Префрлете во плех за печење и печете 30 минути на 180 степеи.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -