Блог

Совршено мека прелиена пита за доручек – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен рецепт за одличен почеток на денот.

Состојки:

  • 300 гр тенки кори
  • 200-300 гр издробено сирење
  • 300 мл јогурт
  • 1 јајце
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Готовата кора раширете ја на маса, па намастете. На дното на кората по ширина ставете неколку лажици сирење и свиткајте во ролна.
  2. Можете да правите ролни од една кора или од 3. Ако правите од три, на две пропрскајте масло, а на третата ставете фил. Свиткајте во ролна и редете во намастен плех. Исечете на две места да добиете по 3 ролати во секој ред.
  3. Во чинија ставете јогурт 3-4 лажици масло и една жолчка, измешајте. Прелијте ја питата и посипете со сусам. Печете на 200 степени околу 50 минути убаво да порумени. Исечете малку.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -