Блог

Тесто за палачинки – рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одличен рецепт за совршено тесто за палачинки.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 4 шолји брашно
  • 1/2 литар млеко
  • 100 мл киселa вода
  • малку сол
  • една лажичка шеќер

Начин на подготовка:

  1. Разматете ги јајцата, додајте сол, шеќер и млеко. Додајте брашно и мешајте додека сите грутки не се истопат и претворат во тесто. Ова главно зависи од брашното, но треба да добиете густа маса.
  2. Додајте кисела вода и измешајте. Оставете ја смесата да одмори 20 минути, а потоа правете палачинки во жешка тава. Наполнете ги со омилениот вкус и уживајте.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -