Блог

Мини палачинки со чоколадо – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Мини палачинки филувани со чоколадо…

Состојки:

  • 70 гр брашно
  • 30 гр шеќер во прав
  • 14 гр млеко во прав
  • 1/4 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажичка мед
  • 90-95 мл млеко
  • топено чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки освен чоколадото и добро соединете. Смесата мерете ја со лажица за мерење за да добиете мини палачинки. Испечете палачинки, па премачкајте со растопено чоколадо или нутела. Преклопете и послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -