Блог

Уштипци кои не впиваат маснотии – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзи и вкусни уштипци кои не впиваат маснотии…

Состојки:

  • 4 јајца
  • 225 гр брашно
  • 300 мл млеко
  • 1 лажичка сол
  • маст (или масло, путер…)

Начин на подготовка:

  1. Уштипците ќе ги испечете во рерна наместо да ги пржите во длабоко масло. Се што треба да направите е да ставите по малку маст во калапите. Додека се загрева рерната, изматете ги: јајцата со малку сол, потоа додадете млеко, па брашно и малку маст. Ставете ја смесата во калапи и печете додека не добијат златна боја.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -