Блог

Совршени пилешки шницли – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Со шницлите можете да сервирате прилог по желба.

Состојки:

  • пилешки гради
  • 2 лажици брашно
  • сол
  • бибер
  • масло
  • 4 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на тенки шницли, па исчукајте го помеѓу фолија. Посолете, побиберете, потоа додајте издробен лук и масло, па добро измешајте. Оставете 10-15 минтуи.
  2. Секоја шницла провлечете ја низ брашно. Тавата премачкајте ја со масло и печете ги шницлите додека убаво не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со ФичоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -