Блог

Медена пита – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Подгответе вкусен а едноставен колач. Ќе биде готов за миг!

Состојки:

 • 1 пакување готови кори за медена пита
 • 1 л млеко
 • 8 лажици гриз
 • 300 гр маргарин
 • 100 гр шеќер
 • 4 лажици какао прав
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр шеќер во прав
 • 3 лажици масло

Начин на подготовка:

 1. Во млекото згответе гриз па додајте малку маргарин да не фати кора. Разматете 250 гр маргарин со шеќер во прав, додајте какао прав па полека додавајте млак гриз со постојано матење со миксер.
 2. Веднаш филувајте ги корите, а преку четврт лист ставете глазура од 100 гр чоколадо, масло и малку маргарин. Украсете по желба.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела тортаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -