Блог

Оброк салата со сардина – грчки рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусна оброк салата со риба сардина.

Состојки:

 • 3 лажици сок од лимон
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лук, ситно исечкан
 • 2 лажици сушено оригано
 • 1/2 лажичка свежо мелен бибер
 • 3 средни домати, исечкани
 • 1 голема краставица
 • 1 конзерва исцедени леблебии
 • 1/3 шолја издробено фета сирење
 • 1/4 шолја тенко сечкан кромид
 • 2 лажици сечкани маслинки
 • 2 конзерви сардини со коски, исцедени

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад разматете сок од лимон, масло, лук, оригано и биебр. Додајте домати, краставица, леблебија, фета, кромид и маслинки и измешајте.
 2. Сервирајте на чинија и потоа на салатата наредете сардини.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -