Блог

Евтина, а превкусна… – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен рецепт за царска пита: Евтина, а превкусна…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 400 гр брашно
 • 200 гр пченкарно брашно
 • 250 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 200 гр прашка шунка
 • 200 гр тврдо сирење
 • 4 кисели краставички
 • 2 печени пиперки
 • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се матат со малку сол, па се додаваат маслото, јогуртот и сенфот. Убаво измешајте со миксер, па додајте просеано брашно со прашок за пециво, како и пченкарно брашно. Сè убаво измешајте, а потоа додајте рендана шунка и сирење (може и ситно сечкана), како и сечкани печени пиперки и краставици.

   

 2. Намачкајте ја тавата со масло и посипете ја со брашно, па ставете ја добиената смеса. Израмнете и печете во загреана рерна на 200°C околу 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -