Блог

Пикантна салата највкусна со топол леб – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Подгответе вкусна зимница.

Состојки:

 • 15 пиперки
 • 250 мл оцет
 • 250 мл вода
 • 1 лажица сол
 • 2 лажици шеќер
 • малку конзерванс
 • ловоров лист
 • зрна бибер
 • 200 мл масло
 • 300 гр сенф

Начин на подготовка:

 1. Добро измијте ги пиперките и исечете ги на ленти. Во тенџере измешајте вода, оцет, сол, шеќер, конзерванс, ловоров лист и бибер. Додадете ги пиперките и гответе додека не зовријат, па оставете уште 10-15 минути да се зготват пиперките. 
 2. Извадете ги пиперките на цедалка и оставете ги да се изладат и исцедат. Во еден сад убаво измешајте ги маслото и сенфот, па додајте ги пиперките и сè убаво измешајте. Ставете во стерилизирани тегли.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -