Блог

Стар рецепт за сок од домати – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Совршена зимница…

Состојки:

  • 10 кг домати
  • 3 лажици сол
  • 2 китки листови целер
  • 3 лути пиперчиња
  • 1 кесичка салицил или винобран

Начин на подготовка:

  1. Добро измијте ги доматите и исечете ги на парчиња. Заедно со пиперката и листовите целер се мелат во мелница за месо. Посолете, добро измешајте, додадете салицил и потоа добро измешајте за да се раствори салицилот. 
  2. Оставете покриено да отстои 12 часа, повремено мешајќи. Ставете во стерилни шишиња и затворете со нови капачиња. Оставете на темно и ладно место до зима.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -